Odszkodowanie za wypadek motocyklowy – Polski Prawnik, Floryda

Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie za obrażenia ciała i cierpienie doznane w wyniku wypadku motocyklowego? 

W tym video, Polski Adwokat / Prawnik w Clearwater na Florydzie, Agnieszka Piasecka, Esq. odpowiada na często zadawane pytanie: Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie za obrażenia ciała i cierpienie doznane w wyniku wypadku motocyklowego? 

Kierowcy motocykli i motorowerów na Florydzie mają takie same prawa i obowiązki jak kierowcy pojazdów mechanicznych. Aby móc prowadzić motocykl lub motorower na drogach publicznych, ich kierowcy muszą spełniać następujące wymogi:

 • Mieć ukończone 16 lat, a przed ukończeniem 18 lat, przed wydaniem prawa jazdy tylko na motocykl kierowcy motocykli muszą posiadać prawo jazdy przez co najmniej 12 miesięcy bez wyroków skazujących za wykroczenia drogowe.
 • Operatorzy motocykli muszą ukończyć zatwierdzony przez Departament Bezpieczeństwa Drogowego i Pojazdów Silnikowych kurs bezpieczeństwa motocyklowego i uzyskać adnotację dotyczącą motocykla w swoim prawie jazdy lub licencji na motor.
 • Operatorzy motorowerów muszą posiadać co najmniej prawo jazdy kategorii E. 
 • Operatorzy motocykli muszą nosić kask, chyba że ukończyli 21 lat oraz posiadają ubezpieczenie zapewniające co najmniej 10 000 USD świadczeń medycznych w przypadku obrażeń. Kierowcy motocykli i motorowerów nie muszą posiadać ubezpieczenia od obrażeń ciała (PIP). Niezależnie od tego wymogu, zalecam zawsze zakładanie kasku oraz posiadanie odpowiednio wysokiego ubezpieczenia na pokrycie kosztów medycznych i innych szkód na wypadek kolizji. Wymagane przez stan Florydy minimum prawie nigdy nie wystarcza na pokrycie kosztów medycznych i szkód. Ponadto, nigdy nie należy liczyć na to, że inny kierowca będzie miał odpowiednie ubezpieczenie, które zapłaci za Wasze szkody.
 • Wszystkie motocykle i motorowery muszą być corocznie rejestrowane i posiadać odpowiednią tablicę rejestracyjną.
 • Nie wolno jeździć po ścieżkach rowerowych lub chodnikach.

Aby pomóc kierowcom pojazdów mechanicznych uniknąć kolizji z motocyklem, Departament Bezpieczeństwa Drogowego i Pojazdów Silnikowych na Florydzie zaleca przestrzeganie następujących zasad bezpieczeństwa dla kierowców:

 1. Nigdy nie wolno dzielić pasa ruchu z motocyklem. Motocyklista ma prawo do całego pasa.
 1. Podczas prowadzenia pojazdu, zwracaj szczególną uwagę na motocykle. Pamiętaj, że po wypadku z udziałem motocykla kierowcy drugiego pojazdu najczęściej mówią: „Nie widziałem go” lub „pojawił się z znikąd”. Zwiększona świadomość obecności motocykli zwiększy prawdopodobieństwo ich zobaczenia.
 2. Motocykle są często ukryte w martwych punktach lub zamaskowane przez obiekty lub warunki atmosferyczne (krzaki, płoty, mosty, słońce itp.). 
 3. Trudno jest oszacować prędkość motocykla, ponieważ zajmują one mniejsze pole widzenia, co zaburza ocenienie odległości. Może się wydawać, że są znacznie dalej, niż są w rzeczywistości. Zawsze zakładaj, że motocykl jest bliżej, niż się wydaje; jego szybkość i odległość jest trudna do oceny przez kierowców. Nie oczekuj, że motocyklista zawsze będzie w stanie się zatrzymać lub wymanewrować, aby uniknąć kolizji.
 4. Pamiętaj, że motocykliści często zwalniają, redukując biegi lub używając przepustnicy nie włączając w ten sposób światła hamowania. 
 5. Zawsze zachowaj bezpieczną zwiększoną odległość za motocyklem, a na skrzyżowaniach spodziewaj się, że motocyklista może zwolnić bez ostrzeżenia wizualnego. 
 6. Nigdy nie podążaj zbyt blisko za motocyklem; pamiętaj, że motocykle mają zdolność zatrzymywania się szybciej niż inne pojazdy.
 7. Nigdy nie wyprzedzaj motocyklisty, który ma tylko kilka stóp wolnej przestrzeni. Siła podmuchu wiatru może spowodować utratę kontroli nad kierownicą.
 8. Gdy twój pojazd jest wyprzedzany przez motocykl, utrzymuj swój pas ruchu. Nie zwiększaj prędkości.
 9. Zachowaj ponad czterosekundową strefę buforową między sobą a motocyklistą i zwiększ odstęp w następujących warunkach: niesprzyjająca pogoda, porywisty wiatr, mokre lub oblodzone drogi, złe warunki drogowe, takie jak wyboje, drogi żwirowe i przejazdy kolejowe.

Jeśli Ty, członek rodziny lub bliska Ci osoba została poszkodowana w wyniku wypadku motocyklowego, nie wahaj się ze mną niezwłocznie skontaktować w sprawie pomocy w uzyskaniu odszkodowania. Jestem polskojęzycznym adwokatem na Florydzie i współpracuję z jednymi z największych i najbardziej doświadczonych kancelarii prawnych w Stanach Zjednoczonych, które mają dostęp do najbardziej wykwalifikowanych ekspertów w tej dziedzinie. Razem pomogliśmy naszym klientom uzyskać łącznie ponad 10 milionów dolarów odszkodowania za wypadki i błędy medyczne. Jeżeli nie wygramy dla Ciebie odszkodowania – nie płacisz nam absolutnie nic.Żadna sprawa nie jest za duża ani za mała. Aby umówić się na bezpłatną konsultację w języku polskim zadzwoń pod numer 727-538-4171 lub wyślij wiadomość tekstową sms o treści “Wypadki” pod numer 813-786-3911

Aby zobaczyć więcej videos i podcastów z pytaniami i odpowiedziami na temat wypadków, odszkodowań za obrażenia ciała, odpowiedzialności producenta i sprzedawcy za produkt lub błędów w sztuce lekarskiej, kliknij tutaj.

Aby porozmawiać z polskojęzycznym prawnikiem w sprawie reprezentacji prawnej i możliwości uzyskania odszkodowania za wypadki, obrażenia ciała, odpowiedzialność producenta i sprzedawcy za produkt lub błąd w sztuce lekarskiej, 

zadzwoń pod numer 727-538-4171 

lub wyślij SMS o treści “Wypadki” na numer 813-786-3911

Polski Adwokat Agnieszka Piasecka obsługuje obsługuje całą Florydę, w tym: Clearwater, Tampa, St. Petersburg, New Port Richey, Orlando, Gainesville, Ocala, Jacksonville, Tallahassee, Pensacola, Panama City, Sarasota, Bradenton, North Port, Fort Myers, Pompano Beach, Fort Lauderdale, Miami, Florida.

Powyższy artykuł został opracowany w oparciu o informacje znajdujące się na www.flhsmv.gov i ma charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym wypadku nie stanowi ani nie zastępuje porady prawnej. 

*Niektóre sprawy mogą zostać referowane do innej kancelarii