Odszkodowanie za pogryzienie przez psa – Polski Prawnik, Floryda

Czy przysługuje mi odszkodowanie za obrażenia ciała i cierpienie spowodowane w wyniku pogryzienia przez psa? 

Na czym polega odpowiedzialność za pogryzienie przez psa?

Na Florydzie, właściciel psa może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za pogryzienie przez psa, jeśli zostanie udowodnione, że jest właścicielem psa, a pies ugryzł ofiarę. Tak jak w przypadku odpowiedzialności za wadliwy produkt, nie ma wymogu, aby właściciel psa dopuścił się zaniedbania lub miał wiedzę, że pies był niebezpieczny. Jest to tzw. odpowiedzialność ścisła, co oznacza, że właściciel psa jest automatycznie odpowiedzialny za pogryzienie przez psa, niezależnie od uprzedniej złośliwości psa lub wiedzy właścicieli o tej złośliwości. Nie ma znaczenia, jakiej rasy był pies i czy kiedykolwiek wcześniej zachowywał się agresywnie. 

Odpowiedzialność właściciela psa za szkody wyrządzone osobom pogryzionym, reguluje statut Florydy 767. Według tego statutu, właściciel psa, który ugryzie jakąkolwiek osobę przebywającą w miejscu publicznym lub zgodnie z prawem w miejscu prywatnym, w tym na własności prywatnej należącej do właściciela psa, ponosi odpowiedzialność odpowiedzialności za szkody wyrządzone osobom pogryzionym. Osoba zgodnie z prawem znajduje się na własności prywatnej takiego właściciela, jeżeli osoba ta znajduje się na tej własności podczas wykonywania jakiegokolwiek obowiązku nałożonego na nią przez prawo lub gdy dana osoba przebywa na takiej własności na wyraźne lub dorozumiane zaproszenie właściciela. 

Czy właściciel niebezpiecznego psa ma obowiązek ostrzeżenia potencjalne ofiary?

Jeżeli pies kiedykolwiek wcześniej już ugryzł, zaatakował, ścigał w miejscu publicznym lub zranił inną osobę lub zwierzę, pies może zostać uznany za niebezpiecznego i wówczas właściciel niebezpiecznego psa musi podjąć dodatkowe kroki w celu ochrony innych, takie jak na przykład umieszczenie znaku „zły pies” na swojej posesji, ogrodzenie podwórka i trzymanie psa zawsze na smyczy w miejscach publicznych. Gdy właściciel psa nie podejmie tych kroków, może również spotkać się z zarzutami zaniedbania, co skutkuje dodatkowymi szkodami pieniężnymi dla ofiary. Właściciel nie ponosi odpowiedzialności, z wyjątkiem osoby poniżej 6 roku życia lub o ile szkody nie są bezpośrednio spowodowane niedbałym działaniem lub zaniechaniem właściciela, jeżeli w czasie ataku psa właściciel umieścił w widocznym miejscu na swojej posesji czytelną tabliczkę z napisem „zły pies”.

Pies nie może być uznany za niebezpiecznego, jeżeli:

(a) Zranienie lub szkoda została poniesiona przez osobę, która w tym czasie przebywała na terenie nieruchomości właściciela niezgodnie z prawem lub która, przebywając legalnie na terenie nieruchomości, znęcała się, maltretowała lub napadała na psa, jego właściciela lub członka jego rodziny.

(b) Pies chronił lub bronił człowieka znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie psa przed nieuzasadnionym atakiem lub napaścią. 

Czy ma znaczenie, że ofiara pogryzienia przyczyniła się do ataku lub go sprowokowała?

Jakiekolwiek zaniedbanie ze strony pogryzionej osoby, które jest bezpośrednią przyczyną pogryzienia, zmniejsza odpowiedzialność właściciela psa o procent, w jakim zaniedbanie pogryzionej osoby przyczyniło się do zdarzenia pogryzienia. 

Ile mam czasu na złożenie pozwu za obrażenia i cierpienie doznane w wyniku pogryzienia przez psa?

Jeśli zostałeś poszkodowany w wyniku pogryzienia przez psa, nie czekaj i niezwłocznie skontaktuj się z adwokatem, gdyż czas na złożenie pozwu o odszkodowanie za pogryzienie przez psa jest bardzo ograniczony. Nie pozwól, aby Twoje roszczenie o odszkodowanie uległo przedawnieniu. Na Florydzie, okres przedawnienia roszczeń w przypadku pogryzienia przez psa wynosi tylko 4 lata od momentu powstania podstawy do roszczenia. W przypadku spowodowania śmierci, czas ten jest skrócony do 2 lat. Przedawnienie roszczeń, czyli tzw. „Statute of Limitations” to prawo, które ogranicza czas, w którym można pozwać inną osobę od czasu powstania podstawy prawnej. Przedawnienie roszczeń reguluje statut Florydy 95.11. 

Jeśli Ty, członek rodziny lub bliska Ci osoba została poszkodowana w wyniku pogryzienia przez psa, możesz mieć prawo do odszkodowania. Nie wahaj się ze mną niezwłocznie skontaktować, aby umówić się na bezpłatną konsultację. Jestem polskojęzycznym adwokatem na Florydzie i współpracuję z jednymi z największych i najbardziej doświadczonych kancelarii prawnych w Stanach Zjednoczonych, które mają dostęp do najbardziej wykwalifikowanych ekspertów w tej dziedzinie. Razem pomogliśmy naszym klientom uzyskać łącznie ponad 10 milionów dolarów odszkodowania za różne obrażenia ciała. Jeżeli nie wygramy dla Ciebie odszkodowania – nie płacisz nam absolutnie nic. Żadna sprawa nie jest za duża ani za mała. Aby umówić się na bezpłatną konsultację w języku polskim zadzwoń pod numer 727-538-4171 lub wyślij wiadomość tekstową sms o treści “Wypadki” pod numer 813-786-3911

Aby zobaczyć więcej videos i podcastów z pytaniami i odpowiedziami na temat pogryzienia przez psa, wypadków, odszkodowań za obrażenia ciała, odpowiedzialności producenta i sprzedawcy za produkt lub błędów w sztuce lekarskiej, kliknij tutaj.

Aby porozmawiać z polskojęzycznym prawnikiem w sprawie reprezentacji prawnej i możliwości uzyskania odszkodowania za pogryzienie przez psa, wypadki, obrażenia ciała, odpowiedzialność producenta i sprzedawcy za produkt lub błąd w sztuce lekarskiej, 

zadzwoń pod numer 727-538-4171 

lub wyślij SMS o treści “Wypadki” na numer 813-786-3911

Polski Adwokat Agnieszka Piasecka obsługuje obsługuje całą Florydę, w tym: Clearwater, Tampa, St. Petersburg, New Port Richey, Orlando, Gainesville, Ocala, Jacksonville, Tallahassee, Pensacola, Panama City, Sarasota, Bradenton, North Port, Fort Myers, Pompano Beach, Fort Lauderdale, Miami, Florida.

*Niektóre sprawy mogą zostać referowane do innej kancelarii